
Roman Krznaric u svojoj knjizi How Should We Live? Great Ideas from the Past for Everyday Life, govori o konceptu ljubavi u staroj Grčkoj te navodi šest varijanti:
Eros ili seksualna strast koji je nazvan tako po grčkom bogu plodnosti. Predstavljao je ideju seksualne strasti i želje. Međutim, kod Grka to nije imalo pozitivne konotacije kakve se za ovaj pojam vezuju danas. Eros se smatrao opasnim, burnim, iracionalnim oblikom ljubavi koji je čovjeka mogao potpuno opsjednuti. Eros uključuje gubitak kontrole koji je plašio Grke.
Philia ili duboko prijateljstvo
Ovaj koncept Grci su cijenili više od erosa. Philia se odnosila na duboko drugarstvo između vojnika koji su se borili zajedno na bojišnici. Podrazumijevala je lojalnost prema prijatelju, spremnost na žrtvu u ime prijateljstva, kao i izmjenjivanje emocija.
Ludus ili razigrana ljubav
Ludus se odnosi na razigrano iskazivanje emocija između djece ili usputnih ljubavnika. Odnosi se na flert ili na zadirkivanje u ranim fazama veze. Neki autori kažu da se ludus manifestira i u situacijama poput izlaska u zabavne klubove gdje plesanje predstavlja ovakvu vrstu izmjene emocija.
Agape ili ljubav prema svima
Agape je gotovo radikalan oblik nesebične ljubavi koja se proteže na sve ljude, bez obzira jesu li članovi obitelji ili neznanci. Agape je preveden na latinski kao caritas, od čega dolazi i engleska riječ “charity”.
Pragma ili dugovječna ljubav
Kanadski sociolog John Allen Lee je 1970-ih popularizirao ovaj grčki koncept, opisujući ga kao zrelu, realističnu ljubav kakvu često nalazimo kod parova koji su godinama zajedno. Pragma podrazumijeva kompromise koji održavaju vezu tijekom vremena, uz strpljenje i toleranciju.
Philautia ili ljubav prema sebi samom
Aristotel razlikuje dvije vrste ove ljubavi. Jedna je nezdrava varijanta povezana s narcisoidnošću kod koje pojedinac postaje opsjednut sobom i fokusiran na osobnu slavu i dobitak. Zdravija verzija je prošireni kapacitet ljubavi i prihvaćanja. Osnovna ideja je da oni koji vole sebe i koji su samopouzdani, imaju dovoljno ljubavi za dati drugima.